Archive for Ιανουαρίου, 2015

Διδακτική επίσκεψη στο Αρχαιολογικό Μουσείο – Παιδικό Χωριό SOS

DSC02237

Στις 19 Δεκεμβρίου η Α΄Γυμν. και οι Α΄και Γ΄ τάξεις Λυκείου, παράλληλα με την επίσκεψη στο Αρχαιολογικό μουσείο ,συνδύασαν και τη φιλανθρωπική δράση του Σχολείου μας, στο Παιδικό Χωριό SOS στο Πλαγιάρι.

Υπεύθυνες καθηγήτριες:

Ράγια Χρυσάνθη , Φιλόλογος

Φωτιάδου Ανδρονίκη , Φιλόλογος

Ρήστα Ελένη , Γαλλικών

Συνοδoί καθηγήτριες: Λάσκαρη Λεμονιά , Χημικός, Παναγιωτίδου Βιολέττα Γερμανικών.

Ακολουθούν φωτογραφίες:

και του χρόνου να΄μαστε καλά και φυσικά στα παιδιά της Γ΄Λυκείου ευχόμαστε καλή επιτυχία στις Πανελλαδικές!

Επιμέλεια: Ρήστα Ελένη

Διδακτική επίσκεψη το Μουσείο του Βυζαντινού Πολιτισμού – Πολιτιστική γραμμή του ΟΑΣΘ

DSC02120

Επίσκεψη διδακτική της Β΄ Γυμνασίου και Β΄ Λυκείου πραγματοποιήθηκε στη Θεσσαλονίκη. Οι μαθητές επισκέφθηκαν το Μουσείο του Βυζαντινού Πολιτισμού και με την Πολιτιστική γραμμή του ΟΑΣΘ γνώρισαν τη Βυζαντινή Θεσσαλονίκη. Οι μαθητές της Β΄ Γυμνασίου παρακολούθησαν με τη φροντίδα της καθηγήτριας της Μουσικής του σχολείου μας κας Καραβασίλη Ζωής το κονσέρτο για πιάνο του Beethoven, στην αίθουσα Τελετών του Α.Π.Θ.

Την επίσκεψη οργάνωσαν:

Κοτρώνη Σταματία, Φιλόλογος