Archive for Νοεμβρίου, 2015

«Ρωμαίος και Ιουλιέττα» στη μονή Λαζαριστών.

IMG_20151105_094620

Η Α” Λυκείου του Γ/ΣΊΟΥ –  Λ. Τ. Σημάντρων παρακολούθησε την Πεμπτη 5/11/15 τη θεατρική παράσταση «Ρωμαίος και Ιουλιέττα του William Shakespear στο θέατρο της Μονής Λαζαριστών στη Θεσσαλονίκη. Μαθητές και συνοδοί καθηγητές δήλωσαν γοητευμένοι από μία εξαιρετική παράσταση παραγωγής Κ.Θ.Β.Ε που διασκεύασε το αθάνατο κείμενο της παγκόσμιας δραματουργίας σε μία σύγχρονη σκηνοθετική προσέγγιση ειδικά για νεανικό κοινό συνδυάζοντας χορό ( κλασσικό,μοντέρνο, hip hop ) τραγούδι (ροκ, έντεχνο,λυρικό ) ποίηση ( Σεφέρη , Ελύτη, Δημουλά, Σοφοκλή, Αποστόλου Παύλου προς Κορινθίους επιστολή ) και πολλά άλλα σκηνοθετικά ευρήματα που είχαν ένα και μόνο σκοπό : το μήνυμα της αγάπης και τη διαχρονικότητα που αυτή κουβαλάει σ” όλες τις εποχές ,σε όλους τους τόπους , για όλους τους ανθρώπους ! Την εκπαιδευτική επίσκεψη για την παρακολούθηση της παράστασης διοργάνωσε η καθηγήτρια Μαρία Βλάχου  (Αγγλ. Φιλολογίας) ενώ συνοδός καθηγήτρια ήταν η Μαρίνα Θεοφανίδου   (Μαθηματικός).

IMG_20151105_094620

4e37c13e-74f8-4cdc-aa35-3625fe9b2f97

d343bf0a-0c3a-46db-b625-76a58bfdfb7a

Eδώ Πολυτεχνείο!

Επέτειος μνήμης Πολυτεχνείου 17 Νοέμβρη

ανάρτηση από τη  Ρήστα Ελένη

Την Τρίτη , 17 Νοέμβρη 2015 , πραDSC03853γματοποιήθηκε στο Γυμνάσιο και Λυκειακές Τάξεις Σημάντρων , εορταστική εκδήλωση με αφορμή την επέτειο των 42 χρόνων από το μαζικό ξεσηκωμό των φοιτητών και του απλού  λαού ενάντια στο στρατιωτικό καθεστώς των συνταγματαρχών.

Στο πρόγραμμα συμπεριλήφθηκαν δραματοποιήσεις πεζών και ποιητικών κειμένων , τραγούδια και προβολές ιστορικών ντοκουμέντων.

Οι μαθητές-συμμετέχοντες έδωσαν τον καλύτερό τους εαυτό  και απόλαυσαν την όλη προσπάθεια , τόσο στην προετοιμασία της , όσο και στο τελικό προϊόν της. Το κοινό ανταποκρίθηκε  σοβαρά  στο ρόλο του και η εκδήλωση ολοκληρώθηκε ομαλά , αφήνοντας εξαιρετικές εντυπώσεις .

Η Διεύθυνση και  ο Σύλλογος  Καθηγητών του Γυμν. και Λυκειακών Τάξεων συγχαίρει :

τον υπεύθυνο καθηγητή της εκδήλωσης , Κύριο Κανταρτζή  Φώτη, που παρουσίασε τα γεγονότα και τα μηνύματα του Πολυτεχνείου, με μια άλλη ματιά, με δικά του κείμενα,  καθηλώνοντας μαθητές αλλά και καθηγητές,

τον μουσικό του σχολείου μας Κύριο Μουστακίδη Παναγιώτη, που επιμελήθηκε τη μουσική της εκδήλωσης ,

και όλους τους μαθητές .

Σας ευχαριστούμε!

Ο κ. Μόσχος στο Συνέδριο : «Η Εκπαίδευση στην εποχή των ΤΠΕ» στην Αθήνα.

Στις 7- 8 Νοεμβρίου 2015 πραγματοποιήθηκε το Συνέδριο με θέμα : «Η Εκπαίδευση στην εποχή των ΤΠΕ». Διοργανώθηκε από την Επιστημονική Ένωση Εκπαιδευτικών Ελλάδας «Νέος Παιδαγωγός» και έλαβε χώρα στο Ίδρυμα Ευγενίδου στην Αθήνα. Ο μαθηματικός μας κ. Μόσχος συμμετείχε στο Συνέδριο παρουσιάζοντας το διδακτικό του Σενάριο : «Στη χώρα των πολυωνύμων. Διδακτικό Σενάριο στην Άλγεβρα Β΄ Λυκείου» , το Σάββατο 7 Νοεμβρίου στις 11.00.  Εν συντομία παρουσίασε την Ηλεκτρονική Σχολική του Τάξη και απέσπασε θετικά σχόλια από τους συναδέλφους.

Το διδακτικό σενάριο χρησιμοποιούσε ως τεχνολογικό εργαλείο το λογισμικό ψηφιακών αναπαραστάσεων Function Probe. Στον παρακάτω σύνδεσμο μπορείτε να βρείτε την παρουσίαση του σεναρίου όπως έγινε στο Συνέδριο σε μορφή αρχείου Power Point.

ε

Γιορτάσαμε και φέτος την εθνική επέτειο της 28ης Οκτωβρίου.

Και φέτος όπ017ως κάθε χρόνο τιμήσαμε την εθνική επέτειο της 28ης Οκτωβρίου 1940.Έγινε ο καθιερωμένος  ορισμός σημαιοφόρων και παραστατών Γυμνασίου και Λυκείου και αποδόθηκαν οι έπαινοι και τα αριστεία στους μαθητές. Με ιδιαίτερη χαρά και περηφάνια δόθηκαν τα πτυχία γλωσσομάθειας Γαλλικών και Γερμανικών στους μαθητές μας που επέτυχαν στις εξετάσεις για το αντίστοιχο κρατικό πτυχίο. Οι καθηγήτριες των Γαλλικών κ. Ρήστα Ελένη και των Γερμανικών κ. Πάναγιωτίδου Βιολέττα υπερέβαλαν τον εαυτό τους προετοιμάζοντας τους μαθητές μας όλο τον προηγούμενο χρόνο αξιοποιώντας ακόμη και Σάββατα. Τα αποτελέσματα ήταν ικανοποιητικά με αρκετές επιτυχίες γιατί οι μαθητές ανταποκρίθηκαν θετικά στην προσφορά των καθηγητριών τους.

026   027

Στη συνέχεια στα πλαίσια του εορτασμού της εθνικής επετείου παρουσιάστηκε η θεατρική παράσταση «:’Οι Γερμανοί ξανάρχονται» που έγραψε ο Αλέκος Σακελλάριος. Τη διασκευή του έργου για τα σχολικά δεδομένα καθώς και την προετοιμασία , την σκηνοθεσία και την επίβλεψη είχε η καθηγήτρια Αγγλικών του σχολείου μας κ. Βλάχου Μαίρη. Παρουσιάστηκαν έτσι με τρόπο γλαφυρό  –  μέσα από την πένα του Σακελλάριου αλλά και με  τον ωραίο τρόπο θεατρικής απόδοσης από τα παιδιά  –  τα δεινά που επέφερε ο πόλεμος και η γερμανική κατοχή στον τόπο μας.