Archive for Οκτωβρίου, 2016

Επέτειος του ΟΧΙ

Γιορτάσαμε και φέτος την επέτειο του ΟΧΙ του 1940. Mοιράστηκαν επίσης τα αριστεία και τα βραβεία των μαθητών.  Ακολουθεί φωτογραφικό υλικό.

Εκδήλωση για τον Μακεδονικό Αγώνα

Στις δύο τελευταίες διδακτικές ώρες την Παρασκευή 14 Οκτωβρίου 2016 πραγματοποιήθηκε στο χώρο του θεάτρου του σχολείου μας εκδήλωση αφιερωμένη στον Μακεδονικό Αγώνα. Οι μαθητές της Γ΄ τάξης Γυμνασίου, συγκεκριμένα, ο Μιστιλίδης Βαγγέλης, η Μπιλίμη Κωνσταντίνα, ο Μοδρουβάνος Βασίλης, η Μοδρουβάνου Κατερίνα και ο Μαραγκός Άγγελος απέδωσαν με θεατρικό τρόπο βασικές ιστορικές πληροφορίες για τον Μακεδονικό Αγώνα. Το αποτέλεσμα ήταν πολύ ωραίο και γι” αυτό τους ευχαριστούμε ιδιαίτερα και τους συγχαίρουμε για την προθυμία και τη συνέπεια με την οποία ανταποκρίθηκαν στο κάλεσμα και στην ιδέα της υπεύθυνης καθηγήτριας, κ. Φωτιάδου Ανδρονίκης. Ακολουθεί φωτογραφικό υλικό.

Έκθεση «Μουσική : ένα ταξίδι στον Πολιτισμό και την Τέχνη»

Πραγματοποιείται έκθεση ζωγραφικών πινάκων με θέμα: «Μουσική : ένα ταξίδι στον Πολιτισμό και την Τέχνη» , στο σχολείο μας από την αρχή του νέου σχολικού έτους 2016-2017.  Συγκεκριμένα αναρτήθηκαν στον εσωτερικό σχολικό χώρο αντίγραφα από πίνακες ζωγραφικής ,επιλεγμένες από την αρχαιότητα μέχρι σήμερα που έχουν ως θέμα τα μουσικά όργανα και γενικά το φαινόμενο της μουσικής.

Η μουσική είναι μια ανακάλυψη του ανθρώπινου πνεύματος που έχει διαχρονική αξία ώστε να διασκεδάζει και να ψυχαγωγεί τον άνθρωπο κάθε εποχής και κάθε ηλικίας. Ακολουθεί φωτογραφικό υλικό από την έκθεσή μας.

Αθλητικές Δραστηριότητες στην Ημέρα του Αθλητισμού

Πραγματοποιήθηκαν και φέτος στις 3 Οκτωβρίου 2016 αθλητικές δραστηριότητες (αεροβική γυμναστική , μπάσκετ , βόλεϋ , ποδόσφαιρο) τόσο στο χώρο του σχολείου μας, όσο και στο γήπεδο ποδοσφαίρου του Α . Ο. Σημάντρων. Ευχαριστούμε τους υπευθύνους της τοπικής ομάδας για την ευγενή παραχώρηση του γηπέδου,  όπου πραγματοποιήθηκαν με επιτυχία αγώνες ποδοσφαίρου μεταξύ των μαθητών του Γυμνασίου και του Λυκείου.Στις δράσεις αυτές πήραν μέρος οι μαθητές αλλά και όλοι οι καθηγητές του σχολείου μας. Έδωσαν έτσι το μήνυμα ότι η γυμναστική ενώνει όλους τους ανθρώπους και είναι κοινή υπόθεση όλων μας μικρών και μεγάλων. Την οργάνωση και τον συντονισμό των δραστηριοτήτων είχε η γυμνάστρια κ. Τσιγκάλου Σοφία.

Γιορτή Πολυγλωσσίας 2016

Στις 26 Σεπτεμβρίου 2016 , γιορτάσαμε στο σχολείο μας την Ευρωπαϊκή Ημέρα των Γλωσσών.

Η μαθήτρια της Γ΄ Λυκείου , Νίτσιου Ελευθερία , μας μίλησε για την σπουδαιότητα της εκμάθησης των ξένων γλωσσών. Στη συνέχεια οι μαθητές των Γαλλικών παρουσίασαν  κάποιες από τις 99 παραλλαγές των «Exercices de style»   του Raymond Queneau. Σ? αυτές τις   « ασκήσεις ύφους»  ο συγγραφέας παρουσιάζει ένα ασήμαντο καθημερινό επεισόδιο  σ?  ένα αστικό λεωφορείο του  Παρισιού με 99 τρόπους. Υπεύθυνη καθηγήτρια η κ. Ρήστα Ελένη. Ακολουθούν φωτογραφίες από τη γιορτή.