Archive for Απριλίου, 2017

Πασχαλινές ευχές γεμάτες Αγάπη!

ΕΥΧΕΣ ΚΑΛΟ ΠΑΣΧΑ

Εκδήλωση για τις οικολογικές καλλιέργειες από τον υπεύθυνο Σχολικών Δραστηριοτήτων κ. Κωνασταντινίδη Άρη

Πραγματοποιήθηκε στο χώρο του σχολείου μας  την Παρασκευή 7 Απριλίου 2017 από τις 10.00 έως 11.30 το πρωί εκδήλωση στα πλαίσια της Θεματικής Εβδομάδας. Ομιλητής ήταν ο κ. Κωνσταντινίδης Άρης υπεύθυνος των Σχολικών Δραστηριοτήτων του Ν. Χαλκιδικής. Παρουσίασε το θέμα : «Οικολογικές καλλιέργειες και διατροφή». Ο τρόπος παρουσίασης είχε βιωματικά χαρακτηριστικά και προκάλεσε το ενδιαφέρον των μαθητών.

Eκδρομή στην Κέρκυρα

Πραγματοποιήθηκε πολυήμερη εκπαιδευτική εκδρομή μαθητών του σχολείου μας  που μετείχαν σε διάφορα πολιτιστικά προγράμματα στην Κέρκυρα. η εκδρομή έγινε από την Πέμπτη 30 Μαρτίου  μέχρι και Κυριακή 2 Απριλίου 2017. Αρχηγός της εκδρομής ήταν η κ. Θεοφανίδου Μαρίνα και συνοδοί καθηγητές η κ. Τζώτζη Στεργιανή , ηκ. Τσιγκάλου Σοφία , η κ. Ρήστα Ελένη και η κ. Χατζηιωάννου Στυλιάνα. Τα παιδιά ήταν άψογα στην συμπεριφορά τους και οι εμπειρίες που αποκόμισαν μοναδικές!

DSC06037                    DSC06047

Εκδήλωση για τον εθισμό των εφήβων από το διαδίκτυο για μαθητές με ομιλήτρια την κ. Παπαδοπούλου Μαρία

Λόγια του τοίχου σε ανθρώπους.

Την Τετάρτη 5 Απριλίου πραγματοποιήθηκε εκδήλωση στο χώρο του σχολείου μας με αφορμή την Θεματική Εβδομάδα και συγκεκριμένα με την ενότητα «Πρόληψη του εθισμού και των εξαρτήσεων». Η υπεύθυνη του Συμβουλευτικού Σταθμού Νέων της Δ.Δ.Ε Νομού Χαλκιδικής κ. Παπαδοπούλου Μαρία παρουσίασε με βιωματικό τρόπο το θέμα  « Ενημέρωση για τον κίνδυνο εθισμού στο διαδίκτυο.  Προτάσεις για μια σωστή χρήση του διαδικτύου στην κρίσιμη εφηβική ηλικία»

Eκδήλωση για τη Θεματική Εβδομάδα με ομιλητή τον κ. Μισαηλίδη Βασίλειο

Στα πλαίσια της Θεματικής Εβδομάδας που όρισε για τα γυμνάσια το Υπουργείο Παιδείας διοργανώνουμε εκδήλωση σχετική με την ενότητα «Πρόληψη του εθισμού και των εξαρτήσεων». Ομιλητής θα είναι ο Διευθυντής του Δημοτικού Σχολείου Ολύνθου και επιμορφωτής β΄ επιπέδου στις Τεχνολογίες Πληροφορίας και Επικοινωνίας κ. Μισαηλίδης Βασίλειος ο οποίος θα αναπτύξει στο χώρο του σχολείου μας την Τετάρτη 5/4/2017 και ώρα 18.00 το θέμα : «Ασφάλεια στο διαδίκτυο». Η πρόσκληση είναι ανοικτή σε όλους τους γονείς αλλά και στους μαθητές και σε όποιον άλλο ενδιαφερόμενο. Η είσοδος βέβαια είναι ελεύθερη.

Αφίσα Ασφαλούς Διαδικτύου