Archive for Δεκεμβρίου, 2016

Χριστούγεννα 2016

ΕΥΧΕΣ

Στον 4ο Πανελλήνιο Λογοτεχνικό Διαγωνισμό Πρωτόλειου Διηγήματος

Σύμφωνα με τα αποτελέσματα του 4ου Πανελλήνιου Λογοτεχνικού Διαγωνισμού Πρωτόλειου Διηγήματος στη μνήμη της Καίτης Λασκαρίδη, η συμμετοχή της μαθήτριάς μας Αικατερίνης Μοδρουβάνου της Β΄ Γυμνασίου για τη σχολική χρονιά 2015-2016 επαινέθηκε. Συγκεκριμένα, ο διοργανωτής φορέας υπογράμμισε τα εξής: «Η μαθήτρια του σχολείου σας, η οποία έλαβε μέρος στο διαγωνισμό της περιόδου 2015-2016 δεν διακρίθηκε, παρόλο που κατέθεσε κείμενο με ενδιαφέροντα στοιχεία και η Κριτική Επιτροπή θεωρεί ότι πρέπει να συνεχίσει την προσπάθειά της και με ιδιαίτερη χαρά περιμένει καινούργια δουλειά της».

Και οι καθηγητές σου, Κατερίνα, σου δίνουμε τα συγχαρητήριά μας, εκτιμώντας τη φιλαναγνωσία σου και την συγγραφική σου τόλμη. Ευχόμαστε, μάλιστα, ο δρόμος που έχεις ανοίξει με την πρώτη σου συμμετοχή σε λογοτεχνικό διαγωνισμό να παραμείνει ανοιχτός, πλατύς και να σε οδηγεί σε όμορφες δημιουργίες και «ταξίδια».

Πατήστε στον παρακάτω σύνδεσμο και διαβάστε το διήγημα που απέστειλε στον διαγωνισμό η μαθήτριά μας :

Στο Ιστορικό Αρχείο του Προσφυγικού Ελληνισμού

1481536512999Τη Δευτέρα 12 Δεκεμβρίου 2016 η Β Λυκείου του σχολείου μας επισκέφτηκε το Ιστορικό Αρχείο του Προσφυγικού Ελληνισμού στην Καλαμαριά Θεσσαλονίκης στα πλαίσια του μαθήματος της Ερευνητικής Εργασίας (Project) με θέμα : «Μετανάστευση : Από τον Αναγκαίο Ξένο στον Ανεπιθύμητο Άλλο».

Οι μαθητές μετά τη σύντομη ξενάγηση σχετικά με τον ιστορικό ρόλο του ιδρύματος , παρακολούθησαν ένα ωριαίο ντοκιμαντέρ για τον ξεσηκωμό του μικρασιατικού ελληνισμού  το 1922 και την εγκατάστασή τους στην Ελλάδα μετά τη Συνθήκη της Λωζάνης. Επίσης  περιηγήθηκαν στα εκθέματα που περιείχαν φωτογραφίες , καρτ- ποστάλ , προφορικές μαρτυρίες κλπ. Υπεύθυνη της διδακτικής επίσκεψης ήταν η καθηγήτρια κ. Βλάχου Μαίρη. Ακολουθεί φωτογραφικό υλικό.

Πρόσκληση για χριστουγιεννιάτικο Bazaar

Πραγματοποιήθηκε στο χώρο του σχολείου Την Παρασκευή 16 Δεκεμβρίου   και το Σάββατο 17 Δεκεμβρίου 2016 Χριστουγεννιάτικο Bazaar για τους μαθητές , τους καθηγητές και του γονείς.

Τα εκθέματα ήταν κατασκευές που με μεγάλο μεράκι κατασκεύασαν οι μαθητές με την καθοδήγηση των υπεύθυνων καθηγητριών κ. Αναστασίας Μπίτου , Μαρίνας Θεοφανίδου και Ελένης Ρήστα. Τα υλικά που χρησιμοποιήθηκαν ήταν ελάχιστου κόστους αλλά και λειτουργικά που με την προσωπική αισθητική και την ακούραστη ενασχόληση μαθητών και καθηγητριών δημιούργησαν ένα επιτυχές και καλαίσθητο αποτέλεσμα.

Το παζάρι είχε μεγάλη επιτυχία. Η ανταπόκριση των μαθητών , των συναδέλφων καθηγητών αλλά και των γονέων που παραβρέθηκαν ήταν συγκινητική. Για το λόγο αυτό συγχαίρουμε τους μαθητές μας και τις υπεύθυνες καθηγήτριες που ανέλαβαν αυτήν την πρωτοβουλία. Ευχαριστούμε τέλος όσους μας τίμησαν και συνέλαβαν στην επιτυχία του παζαριού. Ιδιαίτερα το Σύλλογο Γονέων και Κηδεμόνων που στάθηκε αρωγός στην προσπάθειά μας.

Τα χρήματα που συγκεντρώσαμε δόθηκαν για την οικονομική ενίσχυση των μαθητών για τις προγραμματισμένες εκδρομές τους.