Archive for Μαΐου, 2015

Εκπαιδευτική Διήμερη Εκδρομή στο ΚΠΕ Στυλίδας

Στα πλαίσια περιβαλλοντικού προγράμματος με τίτλο «Ένα κλικ για την ελιά» , που υλοποίησε κατά τη φετινή χρονιά η εκπαιδευτικός κ. Λάσκαρη Λεμονιά, κλάδου ΠΕ0402, το Σχολείο μας προγραμμάτισε και υλοποίησε στις 22 και 23 Απριλίου επίσκεψη στο ΚΠΕ Στυλίδας. Στο πρόγραμμα συμμετείχαν μαθητές της Β΄ Γυμνασίου και συνοδοί καθηγητές εκτός την κ. Λάσκαρη ήταν η Διευθύντρια κ. Μπίτου Αναστασία και ο κ. Νασιόπουλος Χρήστος.

Η φιλοξενία του Κέντρου Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης της Στυλίδας ήταν άψογη και οι μαθητές  και εκπαιδευτικοί έμειναν ευχαριστημένοι από την προθυμία των συναδέλφων  υπευθύνων του Κέντρου να ανταποκριθούν στις ανάγκες του προγράμματος.

Εκτός από το ΚΠΕ Στυλίδας οι μαθητές και μαθήτριες επισκέφθηκαν την πόλη της Λαμίας, το κάστρο της και άλλα αξιοθέατα,  τη  γέφυρα του Γοργοποτάμου, τις Θερμοπύλες, τις ιαματικές πηγές και το Μουσείο τους.

Οι μαθητές μας απόλαυσαν ένα διήμερο γεμάτο εμπειρίες και γνώσεις, εικόνες και επαφή με τη φύση και τις ομορφιές της.

Δείτε φωτογραφίες της επίσκεψης