Archive for Νοεμβρίου, 2016

Aπό το Χθες στο Σήμερα.

Στο σχολείο μας και συγκεκριμένα στον εσωτερικό διάδρομο του κάτω ορόφου πραγματοποιείται έκθεση φωτογραφικού υλικού με θέμα : «Η ζωή σε ασπρόμαυρο φόντο : από το χτες στο σήμερα».

Πρόκειται για μια νοσταλγική ματιά εικόνες από το παρελθόν. Εικόνες από τη σχολική ζωή με τα ξύλινα θρανία , τις ποδιές και τα κοντοκουρεμένα κεφάλια των αγοριών μαθητών. Ακόμη σκηνές από στιγμές του παλιού παραδοσιακού τρόπου ζωής που χάθηκε στις μέρες μας της ανεπτυγμένης τεχνολογίας και των γρήγορων ρυθμών.Θα δείτε δρόμους με κάρα κι όχι αυτοκίνητα, να οργώνουν οι αγρότες με το άλογο και όχι με το τρακτέρ. Σπίτια με λιγοστά έπιπλα ,γεμάτα όμως με ανθρώπινη ζεστασιά. Γυναίκες να υφαίνουν στον αργαλειό , ψαράδες να απλώνουν τα δίχτυα τους.Έτσι για να θυμούνται οι παλιότεροι και να μαθαίνουν οι νεώτεροι. Όλοι μας μπορούμε να αναλογιστούμε πόσο άλλαξε η ζωή μας. Τις ανέσεις που έχουμε αλλά  την ανθρώπινη επικοινωνία και τη σχέση με τη φύση που χάσαμε.

Εδώ Πολυτεχνείο. . .

Γιορτάσαμε και φέτος στις 17 Νοέμβρη 2016 την επέτειο της εξέγερσης των φοιτητών του Πολυτεχνείου το 1974 εναντίον της χούντας των συνταγματαρχών.  Υπεύθυνος καθηγητής ο κ. Κανταρτζής Φώτης. Ακολουθεί φωτογραφικό υλικό.