Archive for Απριλίου, 2022

Επίσκεψη στο Τελλόγλειο Ίδρυμα

Την Παρασκευή 15 Απριλίου 2022, οι μαθητές/-τριες της Β” Γυμνασίου & Α΄ Λυκείου του σχολείου μας πραγματοποίησαν επίσκεψη στο Τελλόγλειο Ίδρυμα Τεχνών Α.Π.Θ. και ξεναγήθηκαν στην έκθεση Γιαννούλης Χαλεπάς: ΔΟΥΝΑΙ και ΛΑΒΕΙΝ.Πήλινα και γύψινα αγάλματα εμπνευσμένα από την ελληνική μυθολογία, σκίτσα και ταφικά έργα ήταν μερικά από τα εκθέματα που είχαν την ευκαιρία οι μαθητές/-τριες μας να δουν από κοντά και να γνωρίσουν πτυχές της ζωής και του έργου του σημαντικού Έλληνα γλύπτη, Γιαννούλη Χαλεπά.

Συνοδοί εκπαιδευτικοί ήταν οι: Ειρήνη Ζώη, Δέσποινα Κεφάλα, Νίκος Κόραβος, Όλγα Κρικέλα και Χρήστος Πεχλιβανίδης

Teloglion 1
Teloglion 2
 Teloglionion 3

Teloglion 4
 Teloglion 5

Eπίσκεψη στο Μουσείο Κινηματογράφου

Στις 13 Απριλίου 2022, τα τμήματα Α1 & Α2 Γυμνασίου του σχολείου μας πραγματοποίησαν διδακτική επίσκεψη στο Μουσείο Κινηματογράφου Θεσσαλονίκης και παρακολούθησαν το ωριαίο εκπαιδευτικό πρόγραμμα «Στα χνάρια των Lumiere». Τα παιδιά συνόδεψαν οι εκπαιδευτικοί Ελένη Ανδριέλου, Ειρήνη Ζώη, Χρήστος Πεχλιβανίδης.

Κατά τη διάρκεια της επίσκεψης, οι μαθητές/ -τριες αξιοποιώντας τα μηχανήματα – παλαιότερα και σύγχρονα – που βρίσκονται στους χώρους του μουσείου, ανακάλυψαν τους σκαπανείς του κινηματογράφου και τις τεχνολογικές εξελίξεις που πραγματοποιήθηκαν στη διάρκεια των χρόνων. Στο στούντιο προσέγγισαν την γλώσσα του κινηματογράφου και εξοικειώθηκαν με βασικές κινηματογραφικές έννοιες.
Ευχάριστη έκπληξη για τους μαθητές/-τριες ήταν τη στιγμή που ανακάλυψαν τα αυθεντικά κοστούμια της ταινίας Το Δόλωμα (παραγωγή Φίνος Φιλμς, 1964) των πρωταγωνιστών Αλ. Βουγιουκλάκη & Αλ. Αλεξαντράκη.
Στο τέλος της περιήγησης οι μαθητές/-τριες έπαιξαν, αυτοσχεδίασαν και δημιούργησαν τη δική τους ταινία.
Στιγμές, διασκέδασης και ομαδικότητας!

museum cinema_13_4_22_2

museum cinema-13_4_22_1