Archive for Ιανουαρίου, 2017

Κλειστά τα σχολεία

Κλειστά θα παραμείνουν τα σχολεία Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης και αύριο Παρασκευή 13 Ιανουαρίου, σε όλο το Δήμο Νέας Προποντίδας λόγω παγετού.

Κλειστά θα παραμείνουν τα σχολεία Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης και αύριο Πέμπτη 12 Ιανουαρίου, σε όλο το Δήμο Νέας Προποντίδας λόγω χιονόπτωσης και παγετού.

Κλειστά τα σχολεία της Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης  σε όλο το Δήμο Προποντίδας κι αύριο Τετάρτη 11 Ιανουαρίου λόγω χιονόπτωσης και παγετού ,μετά από απόφαση του δημάρχου κ. Καρρά Εμμανουήλ.

Επιτυχία στον Διαγωνισμό «Θαλής» της Ελληνικής Μαθηματικής Εταιρείας.

73o-Πανελλήνιος-Μαθητικός-Διαγωνισμός-Μαθηματικών-«Ο-ΘΑΛΗΣ»Η Διεύθυνση και ο Σύλλογος διδασκόντων του Γυμνασίου – Λυκειακές Τάξεις Σήμάντρων συγχαίρει τον μαθητή της Β΄Γυμνασίου του σχολείου μας Παπαμέτη Γιώργο για την επιτυχία του στον Πανελλήνιο Μαθηματικό Μαθητικό Διαγωνισμό «Θαλής». Ο Διαγωνισμός αυτός διοργανώνεται κάθε χρόνο από την Ελληνική Μαθηματική Εταιρεία και φέτος πραγματοποιήθηκε στις 12 Νοεμβρίου 2016. Οι επιτυχόντες προκρίνονται να συνεχίσουν στην επόμενη φάση :»Ευκλείδης». Ευχόμαστε στον μαθητή μας Παπαμέτη Γεώργιο να είναι πάντα δημιουργικός και να συνεχίσει να προοδεύει και να σημειώνει επιτυχίες!

Βιντεομαθήματα στα μαθηματικά

26 Βιντεομαθήματα έχει αναρτήσει ο μαθηματικός του σχολείου μας κ. Μόσχος Αλέξανδρος στο προσωπικό του ιστολόγιο: mathmosxos.blogspot.com. Μπορείτε να τα δείτε πατώντας εδώ.

Ενδεικτικά παρουσιάζονται παρακάτω μερικά τέτοια βιντεομαθήματα.