Archive for Ιουνίου, 2016

Tελετή αποφοίτητης μαθητών Γ΄ Λυκείου

Την Τετάρτη 22 Ιουνίου στις 8.30 πραγματοποιήθηκε στον προαύλιο χώρο του σχολείου η τελετή αποφοίτησης των μαθητών της Γ΄ Λυκείου. Την εκδήλωση  οργάνωσαν και ετοίμασαν oι καθηγήτριες κ. Κοτρώνη Σταματία και κ. Αγγελακέρη Στέλλα με την συνεργασία του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων. Συμμετείχαν όλοι οι απόφοιτοι της Γ΄ Λυκείου , αρκετοί γονείς , ο διευθυντής του σχολείου κ. Βογιατζής Ιωάννης , καθηγητές και μαθητές από άλλες τάξεις του σχολείου. Μας τίμησαν με την παρουσία τους ο υπεύθυνος των πολιτιστικών  προγραμμάτων του νομού μας κ. Κωνσταντινίδης Άρης , ο εφημέριος του χωριού πατήρ Ευάγγελος κι εκπρόσωπος της τοπικής κοινότητας. Το κλίμα ήταν συγκινητικό και ευχάριστο. Ευχόμαστε  σε όλους τους αποφοίτους να εκπληρώσουν τους στόχους και τα όνειρά τους και να έχουν μια ευτυχισμένη και καλή ζωή!

Εκδήλωση παρουσίασης του σχολικού μας κήπου.

13322002_888585634600329_2463823781897233158_nΑπό την παρουσίαση του σχολικού μας κήπου στις 29 Μααϊου 2016, με την ομάδα των μαθητών, τον κο Κωνσταντινίδη Άρη (υπεύθυνο Πολιτιστικών και Περιβαλλοντικών Προγραμμάτων), τους συναδέλφους, τη Διευθύντρια του Δημοτικού σχολείου Σημάντρων κα Μετζίκη, συναδελφούς της Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης, την υπεύθυνη Πολιτισμού της Κοινότητας κα Ζουμπουλίδου Ελένη, εκπροσώπους του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων, αλλά πάνω από όλα φίλους και αγαπημένους μαθητές εργάτες του σχολικού μας κήπου!!!!!

«Oδυσσεβάχ» από την θεατρική ομάδα του Γυμνασίου Λ.Τ Σημάντρων

Συνεχίζοντας τ13139279_847654872024310_2536643018880117660_nην παράδοση η θεατρική ομάδα του Γυμνασίου – Λ.Τ Σημάντρων ανέβασαν και φέτος με ξεχωριστή επιτυχία την θεατρική παράσταση «Οδυσσεβάχ» της Ξένιας Καλογεροπούλου.

13178663_873600009432225_9202117494853374378_n

Υπηρέτης-Περαστικός: Νατσοπούλου Μαρία,
Δημήτρης: Μιστιλίδης Βαγγέλης,
Πελάτης: Μοδρουβάνος Βασίλης,
Γιός του Οδυσσεβάχ: Εδιάρογλου Βασίλης.
Υποβολέας: Λαδά Βασιλεία, Εδιάρογλου Χρήστος,
Ηχοληψία ? Επιμέλεια Μουσικής:
Πορταριανός Αναστάσιος,
Φωτισμός: Πορταριανός Ιωάννης,
Μουσικές επιλογές : Βογιατζής Ιωάννης,
Σκηνοθεσία: Βογιατζής Ιωάννης

Έκθεση σκίτσου για το προσφυγικό ζήτημα.

DSC04788Στο χώρο του σχολείου μας πραγματοποιήθηκε έκθεση σκίτσων Ελλήνων σκιτσογράφων που αναδεικνύουν τον ανθρώπινο χαρακτήρα και το δράμα των προσφύγων που επισκέφτηκαν τη χώρα μας. Προβάλλουν με γλαφυρό τρόπο την περιπέτεια των ανθρώπων που εκδιώχθηκαν από τις πατρίδες τους εξαιτίας των πολεμικών συρράξεων. Επίσης με σατυρικό τρόπο περιγράφουν την αδιαφορία ,την  αναλγησία και την υποκρισία των «πολιτισμένων» χωρών της Ευρώπης.

Ή έκθεση λειτούργησε από τον Απρίλιο του 2016 μέχρι το τέλος του σχολικού έτους. Η χορηγία ήταν ενός ανωνύμου κατοίκου της ευρύτερης περιοχής. Tην επιμελήθηκε με ιδιαίτερη φροντίδα ο διευθυντής μας κ. Βογιατζής Ιωάννης. Εγκαινιάστηκε επίσημα στις 8 Απριλίου 2016 σε μια τελετή ευαισθητοποίησης των μαθητών απέναντι στο φλέγον ζήτημα του προσφυγικού προβλήματος που έλαβε χώρο στο κλειστό χώρο εκδηλώσεων του σχολείου μας.

???????????????????????????????

H Διευθύντρια Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Ν. Χαλκιδικής κ. Τσέκου Αικατερίνη απευθύνει χαιρετισμό στην εκδήλωση του σχολείου μας για το προσφυγικό ζήτημα.

Μας τίμησαν με την παρουσία τους η Διευθύντρια Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Ν. Χαλκιδικής κ. Τσέκου Αικατερίνη , ο Σχολικός Σύμβουλος Παιδαγωγικής Ευθύνης του σχολείου μας κ. Γεωργιάδης Μιχάλης , η Σχολική Σύμβουλος μαθηματικών του νομού μας κ. Πάλλα Μαρίνα και ο υπεύθυνος Σχολικών Δραστηριοτήτων κ. Κωνσταντινίδης Άρης.

Για τη δράση μας αυτή το σχολείο μας παρέλαβε Τιμητικό Έπαινο από το Υπουργείο Παιδείας σε αντίστοιχο διαγωνισμό που αφορούσε δράσεις σχολείων για το προσφυγικό ζήτημα. Σχετικά μπορείτε να βρείτε στην επόμενη ανάρτηση.

Τιμητικός Έπαινος από το Υπουργείο Παιδείας στο Σχολείο μας

08ffb6c9203e48a8633a25e15ffcd92ca549a9042277e01b9d1cccbe099303dfΤιμητικός Έπαινος απονεμήθηκε στο Σχολείο μας από το υπουργείο Παιδείας σχετικός με προγράμματα και δράσεις για το προσφυγικό ζήτημα. Συγκεκριμένα σε διαγωνισμό που διοργάνωσε το υπουργείο συμμετείχαν σχολεία από όλη την Ελλάδα , παρουσιάζοντας δράσεις που υλοποίησαν το τρέχον σχολικό έτος σχετικά με το φλέγον ζήτημα των προσφυγικών ροών και του ανθρώπινου δράματος που εξελίχθηκε. Το σχολείο μας συμμετείχε παρουσιάζοντας την έκθεση σκίτσων που υλοποιήθηκε στο χώρο του σχολείου μας . Η έκθεση αφορούσε σκίτσα Ελλήνων σκιτσογράφων που απεικόνιζαν με γλαφυρό  τρόπο την ανθρώπινη τραγωδία αλλά και με σατυρικό τρόπο την αδιαφορία και υποκρισία της σύγχρονης «πολιτισμένης» Ευρώπης.  Ο Έπαινος γράφει :

Εικόνα1

ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΠΑΙΔΕΙΑΣ

ΕΡΕΥΝΑΣ

ΚΑΙ ΘΡΗΣΚΕΥΜΑΤΩΝ

ΕΠΑΙΝΟΣ

«Το Υπουργείο Παιδείας και Θρησκευμάτων αναγνωρίζοντας την σημαντική συμβολή των μαθητών και εκπαιδευτικών του Γυμνασίου – Λυκειακές Τάξεις Σημάντρων της Δ.Δ.Ε Χαλκιδικής , οι οποίοι υλοποίησαν προγράμματα και δράσεις γύρω από το προσφυγικό ζήτημα για το σχολικό έτος 2015 – 2016,

τους απονέμει τιμητικό έπαινο.

Αθήνα 10 Μαϊου 2016                                                         Ο ΥΠΟΥΡΓΟΣ

ΝΙΚΟΣ ΦΙΛΗΣ

2 pages