Archive for Απριλίου, 2016

Aναστάσιμες ευχές – Πάσχα 2016

kalopasxaepimelhtirio

Συγχαρητήρια επιστολή από τον Δήμαρχο Προποντίδας για την Έκθεση Σινεμά στα Σήμαντρα

Ο Δήμαρχος τDSC04657ου Δήμου Προποντίδας κ. Καρράς Εμμανουήλ απέστειλε συγχαρητήρια επιστολή στο Γυμνάσιο Λ.Τ  Σημάντρων για την Έκθεση κινηματογραφικού υλικού που έγινε στο χώρο του σχολείου με αφορμή σχετικό Project των μαθητών της Α΄ Λυκείου .

» Σας εκφράζουμε τα συγχαρητήριά μας για την πρωτοβουλία των μαθητών του σχολείου σας να δημιουργήσετε έκθεση φωτογραφίας , αφίσας , περιοδικών και βιβλίων και λοιπού κινηματογραφικού υλικού ….» , αναφέρει εισαγωγικά ο Δήμαρχος. Και συνεχίζει : » Ο κινηματογράφος είναι η τέχνη της εικόνας που αναπαριστά τη ζωή είτε ρεαλιστικά , είτε ποιητικά , είτε υπερβατικά , είτε ονειρικά. Είναι μια έκφραση πολιτιστικής δημιουργίας ιδιαίτερα ελκυστική για τα παιδιά , που μεταλαμπαδεύει τα ανθρωπιστικά μηνύματα της Παιδείας και του Πολιτισμού. . . . Επίσης η εμβάθυνση των μαθητών σ΄ αυτή την τόσο σπουδαία τέχνη αποτελεί το σίγουρο δρόμο για την ανάπτυξη της κριτικής σκέψης των μαθητών και προωθεί την καλλιέργεια του ατόμου». Καταλήγει λέγοντας :»Ευχαριστούμε πολύ που μας κάνετε περήφανους με την ανάληψη τέτοιων πρωτοβουλιών και συμβάλλετε με τον τρόπο σας στην αναβάθμιση του πνευματικού επιπέδου του τόπου μας όσο και στην προβολή του».

Yπολογίζοντας το μήκος του κύκλου.

Η παρακάτω πειραματική δραστηριότητα πραγματοποιήθηκε σε διδακτική ώρα των μαθηματικών β΄ γυμνασίου στις 6 Απριλίου 2016. Αφορούσε στην πειραματική ανακάλυψη ότι «ο λόγος του μήκους ενός κύκλου δια της διαμέτρου του ισούται περίπου με 3,14″ στην παράγραφο που διδασκόταν το μήκος του κύκλου.

Χρόνος υλοποίησης δραστηριότητας : Τετάρτη 6 Απριλίου 2016

Κοινωνική ενορχήστρωση της τάξης: Οι μαθητές χωρίστηκαν σε ομάδες των 5 ατόμων.

Πορεία δραστηριότητας:.Σε κάθε ομάδα δόθηκε από ένα αντικείμενο κυκλικού σχήματος. Επιλέχθηκαν ένα CD ηλεκτρονικού υπολογιστή , ένα δίευρο κι ένα πλαστικό καπάκι από μπουκαλάκι νερού. Τα υλικά της πειραματικής δράσης ήταν τα παρακάτω :

1. CD ηλεκτρονικού υπολογιστή.

2. Δίευρο.

3. Πλαστικό καπάκι από μπουκαλάκι νερού.

4. Κίτρινο σχοινάκι.(Νήμα)

5. Γνώμονας

6. Μολύβι.

7.  Χαρτί

8. Αριθμομηχανή

Αρχικά έπρεπε αν μετρήσουμε το μήκος κάθε κυκλικού αντικειμένου. Για το σκοπό αυτό χρησιμοποιήσαμε το κίτρινο σχοινάκι που το τυλίξαμε περιμετρικά γύρω από το κυκλικό αντικείμενο. Μετά ανοίγοντας το σχοινάκι ώστε να τεντωθεί , μετρήσαμε το μήκος του με τον χάρακα , το οποίο αντιστοιχεί στο μήκος του κύκλου. Καταγράψαμε την τιμή αυτή του μήκους.

Στην συνέχεια έπρεπε να μετρήσουμε την διάμετρο του κύκλου. Διαπιστώσαμε ότι δεν γνωρίζουμε το κέντρο του. Αποφασίσαμε να το βρούμε! Για το σκοπό αυτό χαράξαμε δυο χορδές και σχεδιάσαμε τις μεσοκαθέτους τους. Το σημείο τομής των μεσοκαθέτων μας έδωσε το κέντρο του κύκλου. Μετρήσαμε την απόσταση από το κέντρο μέχρι την περιφέρεια και βρήκαμε την ακτίνα. Το διπλάσιο της ισούται με την ζητούμενη διάμετρο.

Στο τέλος πήρε σειρά το υπολογιστικό μέρος της δραστηριότητας. Με την αριθμομηχανή υπολογίσαμε το πηλίκο του μήκους δια την διάμετρο (L/δ). Παρατηρήσαμε ότι είναι 3 και κάτι και βρίσκεται κοντά στο 3,14.

Διδακτικά οφέλη : Οι μαθητές μετατράπηκαν σε μικρούς ερευνητές που ανακάλυψαν τη νέα γνώση με πειραματικές δράσεις που αφορούσαν πραγματικά αντικείμενα.

Αδυναμίες : Δεν επετεύχθη ο στόχος να υπολογιστεί το πηλίκο L/ δ ακριβώς 3,14. Οι μαθητές προσέγγισαν αυτή την τιμή και βρήκαν αποτελέσματα 3, 25  3, 27 και 3, 19. Αποδόθηκαν αυτές οι αποκλίσεις στα σφάλματα μέτρησης. Και μόνο βέβαια που τα πηλίκα ήταν 3 και κάτι σε τρία διαφορετικά κυκλικά αντικείμενα βοήθησε στην κατανόηση του εγχειρήματος του Αρχιμήδη και στην κατανόηση του τύπου του μήκους του κύκλου.

25 Μαρτίου 2016

Με ιδιαίτερη συγκίνηση οι μαθητές και οι καθηγητές παρακολουθήσαμε την Πέμπτη 24 – 3 – 2016 τη γιορτή που ετοίμασε η κα Αγγελακέρη Στέλλα με τους μαθητές της για την επέτειο της 25ης Μαρτίου. Τα παιδιά παρουσίασαν ένα θεατρικό απόσπασμα βασισμένο στο έργο του Ν. Καζαντζάκη «Ο Καπετάν Μιχάλης». Η επιλογή του αποσπάσματος ήταν επιτυχής και  η απόδοση από τους μαθητές είχε αμεσότητα , φυσικότητα και γλαφυρότητα. Ήταν πράγματι ένας ευχάριστος τρόπος να ξαναφέρουμε στη μνήμη μας τα γεγονότα που οδήγησαν το γένος μας στον μεγάλο ξεσηκωμό! Στο τέλος της παράστασης τα παιδιά χόρεψαν παραδοσιακούς χορούς. Συγχαρητήρια σε όλους. Φωτογραφίες από τη γιορτή:

«Απαγορεύεται η έξοδος» , από τους Ονειροπλόους!

Εικόνα1

Η θεατρική ομάδα «ΟνειροΠλόοι» του Γυμνασίου – Λυκ. Τάξ. Σημάντρων (ενήλικες-κυρίως γονείς και κηδεμόνες μαθητών-τριων του σχολείου)  σας προσκαλεί στην παρουσίαση του θεατρικού δρώμενου «Απαγορεύεται η Έξοδος».

Λίγα λόγια για την παράσταση…

Μέσα από διάφορα ποιητικά κείμενα παρουσιάζονται ο προβληματισμός του σημερινού ανθρώπου και ο εγκλωβισμός του στις ουτοπίες και τα αδιέξοδα. Αναζητείται η χάρη για το ταξίδι στο φως, στην ελευθερία της συμπαντικής μνήμης και η καρποφορία του προσώπου.Ένα εγχείρημα όχι μόνο θεατρικά δύσκολο αλλά και αγωνιώδες στις ακροβασίες του.

Παίζουν

Θεοδοσιάσου Δέσποινα, Ιορδανίδης Σάκης, Καβούκη Ρεβέκκα, Κοκκινίδου Κατερίνα, Κοκκινίδης Στέλιος, Μπότση Ευθυμία, Μπουλουγούρη Παναγιώτα, Νατσοπούλου Κατερίνα. Συμμετέχει ο Εδιάρογλου Ισάακ.

Παραστάσεις

1, 2, και 3 Απριλίου 2016 και ώρα: 8:30 μ.μ. στη θεατρική αίθουσα των «ΟνειροΠλόων».

Σκηνοθετική επιμέλεια της παράστασης: ο Διευθυντής του σχολείου μας Βογιατζής Ιωάννης (Θεολόγος)

2 pages