Archive for Μαΐου, 2022

Eκπαιδευτικό πρόγραμμα : «Με το βλέμμα του άλλου»

Την Παρασκευή 13 Μαϊου 2022, ολοκληρώθηκε η πρώτη φάση της συμμετοχής του σχολείου μας στο εκπαιδευτικό πρόγραμμα Με το βλέμμα του άλλου ΙΙ, που υλοποιείται από το Κρατικό Θέατρο Βορείου Ελλάδος και στοχεύει στην ευαισθητοποίηση της σχολικής κοινότητας σε θέματα, όπως είναι η αμφισβήτηση κοινωνικών προκαταλήψεων και συμβάσεων, η αξία της φιλίας, η σημασία της ταυτότητας, η αποδοχή της διαφορετικότητας και η έννοια της συμπερίληψης. Μαθητές/-τριες από τα τμήματα Γ1 & Γ2 Γυμνασίου του σχολείου μας συναντήθηκαν διαδικτυακά με μαθητές/-τριες από το Μουσικό Γυμνάσιο Πρέβεζας και 2ο Γυμνάσιο Πολίχνης Θεσ/νικης, παρουσίασαν τη δουλειά τους και μοιράστηκαν σκέψεις και συναισθήματα μεταξύ τους.Οι εκπαιδευτικοί που συντονίζουν τη δράση είναι οι:Ειρήνη Ζώη ΠΕ02, Νίκος Κόραβος ΠΕ02, Χρήστος Πεχλιβανίδης ΠΕ02, Μαρία Σουλτογιάννη ΠΕ79.01 και Σοφία Ψαρρού ΠΕ06.

μουσείο

Προκήρυξη εκδρομής