Archive for Ιουνίου, 2015

« Μην αρχίζεις τη μουρμούρα»

Θεατρική παράσταση μαθητών Α΄ λυκείου

Υπεύθυνη καθηγήτρια: Μπίτου Αναστασία

Στα πλαίσια του μαθήματος επιλογής της Α΄ Λυκείου Στοιχεία Θεατρολογίας μαθητές της Α΄ Λυκείου ανέβασαν με τη συμβολή της καθηγήτριάς τους την Τρίτη, 12 Μαΐου 2015 στη διάρκεια των τριήμερων εκδηλώσεων τη θεατρική παράσταση ¨Μην αρχίζεις τη μουρμούρα¨. Πρόκειται για διασκευή της γνωστής τηλεοπτικής σειράς με άφθονο αυτοσχεδιασμό και το αποτέλεσμα επί σκηνής είναι μια πρόβα θεατρικής παράστασης.

Τόσο οι ερασιτέχνες μαθητές-ηθοποιοί με την καθηγήτριά τους στο ρόλο της σκηνοθέτη όσο και οι θεατές, μαθητές και εκπαιδευτικοί, απόλαυσαν την παράσταση. Το  γέλιο και το χειροκρότημα σηματοδότησαν την επιδοκιμασία αυτού του εγχειρήματος.

Δείτε σκηνές από την παράσταση

ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΙΚΕΣ ΔΡΑΣΕΙΣ ΣΧΟΛΙΚΗΣ ΧΡΟΝΙΑΣ 2014-15

1 (51)Στα πλαίσια του τριήμερου προγράμματος παρουσίασης σχολικών δραστηριοτήτων η υπεύθυνη καθηγήτρια των περιβαλλοντικών προγραμμάτων «Ένα κλικ για την ελιά» και «Ο μπαχτσές της καρδιάς μας στην αυλή του Σχολείου μας» κ. Λάσκαρη Λεμονιά και η Διευθύντρια του Σχολείου κ. Μπίτου Αναστασία ολοκλήρωσαν τις πλούσιες περιβαλλοντικές δράσεις με τους μαθητές της ομάδας από τη Β΄ και Γ΄ Γυμνασίου του Σχολείου μας.

Οι δράσεις αφορούσαν:Καταγραφή

• επίσκεψη στο Ελαιοτριβείο του κ. Καλανταρίδη και στη Μονάδα επεξεργασίας ελιάς του κ. Λαδά στα Σήμαντρα (20-01-2015),
  • εκδρομή σε ελαιώνα των Σημάντρων (29-10-2014), δενδροφύτευση ελιάς και αρωματικών φυτών στην αυλή του Σχολείου,
  • ενημερωτική παρέμβαση από τον υπεύθυνο του Δασαρχείου της Κασσάνδρας για τη χλωρίδα της περιοχής και από τον κ. Βαρσάμη Βασίλη για τα αρωματικά φυτά και βότανα και τις ευεργετικές τους ιδιότητες, και